Dla użytkowników

SMS o mandacie? Zachowaj czujność!

23-06-2026
[103/2026]

📩 Obserwujemy powrót kampanii SMS-owej, w której oszuści informują o rzekomo nieuregulowanych opłatach za wykroczenia drogowe.

Fałszywe wiadomości zawierają fikcyjną sygnaturę, odniesienia do przepisów prawa, a nawet groźby skierowania sprawy do sądu w przypadku braku płatności. Cyberprzestępcy wykorzystują także wizerunek spółki zarządzającej autostradą A4.

💳 Link zawarty w wiadomości prowadzi do strony, na której użytkownik proszony jest najpierw o podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, a następnie danych karty płatniczej.

⚠️ Dodatkowym elementem wywierania presji są krótkie terminy płatności (np. 48 godzin) oraz sugestie istnienia dowodów wykroczenia (nagrania, zdjęcia), które mają skłonić odbiorcę do szybkiego działania.

🔎 Nie daj się oszukać! Zawsze weryfikuj adres strony, do której prowadzi link, samodzielnie wyszukując w przeglądarce adres instytucji, która rzekomo wysłała wiadomość. Znajdziesz w ten sposób również oficjalne kanały kontaktu, dzięki którym możesz zweryfikować prawdziwość wiadomości.

Powiadomienia o mandatach możesz natomiast zweryfikować za pomocą aplikacji mObywatel.

📲 Podejrzane SMS-y zgłoś do CERT Polska przesyłając je na numer 8080.


Pamiętaj!

Widzisz phishing? Zgłoś to.

Za pomocą formularza na stronie CERT Polska

Zgłoś incydent

Za pomocą aplikacji mObywatel, w usłudze "Bezpiecznie w sieci"

mObywatel - pobierz z App Store mObywatel - Pobierz z Google Play